Wprowadzenie do dynamicznego przetwarzania stron

STRONY STATYCZNE I DYNAMICZNE

Strony statyczne nie zmieniają zawartości lub wyglądu przy każdym wywołaniu. Aby dokonać zmian na stronie programista strony musi manualnie zmienić kod strony. Zasadnicza różnica między statycznymi i dynamicznymi stronami WWW polega na technice ich wytwarzania. Każda strona statyczna,

będąc częścią składową większego serwisu internetowego, musi być wcześniej przygotowana przez internetowego twórcę. Ostateczny kształt, struktura i schemat organizacyjny takiego serwisu musi być znany już na etapie projektowania i przygotowywania. Strony dynamiczne, w przeciwieństwie do stron statycznych, generowane są na bieżąco przez serwer HTTP na podstawie zmiennych i parametrów przekazanych przez przeglądarkę internetową.

Strony dynamiczne dostosowują swoją zawartości i/lub wygląd w zależności od interakcji z użytkownikiem lub środowiska w którym zostały wywołane (miejsce, czas, modyfikacje w bazie danych itp.). Zmiany zawartości strony mogą odbywać się w dwojaki sposób. Można dokonać tych zmian po stronie użytkownika, na jego komputerze (tzw. client-side) przez użyciu takich języków skryptowych jak JavaScript, JScript, Actionscript dokonujących zmian bezpośrednio na elementach DOM (Document Object Model – sposób reprezentacji złożonych dokumentów XHTML i XML w postaci modelu zorientowanego obiektowo). Drugim sposobem jest kompilacja dynamicznej zawartości na serwerze (tzw. server-side) wykorzystując języki programowania takie jak PHP, ASP, Perl, Coldfusion, JSP, Python itp.). W skomplikowanych serwisach internetowych zazwyczaj wykorzystywane są obie metody jednocześnie. Korzystanie z technologii dynamicznego generowania stron WWW ma sens wówczas, gdy oparty na nich serwis internetowy jest bardzo rozbudowany i często odwołuje się do zmiennych danych.

źródło

Tagi: