Zabezpieczenie systemu z poziomu firewalla

Windows Defender

Program Windows Defender jest w pełni funkcjonalnym narzędziem ochronnym wbudowanym w najnowszy Windows 10. Co prawda w Windows 7 również znajdziemy program o tej samej nazwie, ale w starszym systemie była to aplikacja antyszpiegowska o mocno ograniczonej funkcjonalności i nie najlepszej skuteczności. Windows Defender w Windows 10 to program zdolny do wykrywania złośliwego oprogramowania dowolnego typu, a z poprzednikiem, z Windows 7, łączy go jedynie nazwa.

Zapora Windows

Zapora Windows to moduł ochronny pełniący rolę systemowego firewalla, czyli zapory sieciowej. Jest on odpowiedzialny za filtrowanie całego ruchu sieciowego i ewentualne blokowanie ataków zdalnych na dany komputer. Zapora nie jest pojedynczym programem, lecz rozbudowanym podsystemem ochronnym, do którego dostęp możemy uzyskiwać poprzez Panel sterowania albo poprzez odrębną aplikację dającą dostęp do zaawansowanych funkcji systemowej zapory sieciowej.

Zaawansowane ustawienia zapory – ustawienia reguły dla programu

W menu Start wpisujemy frazę Zapora Windows i klikamy na

Otwarte zostanie okno wspomnianej aplikacji. Daje ona dostęp do bardzo rozbudowanego zestawu opcji konfiguracyjnych.

Rozwijamy menu Akcja, następnie klikamy na pozycję Nowa reguła…

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/JqJk9kqTURBXy9lYzZhODc1MmVjZTBkNWVmNWMyYWE2OTVhOGM1Mjk2ZS5qcGVnkZUCzQMUAMLDgaEwAQ

Spowoduje to uruchomienie Kreatora nowej reguły. Zakładając, że tworzymy regułę dla programu, pozostawiamy zaznaczoną opcję Program.

Następnie klikamy na Dalej i postępujemy według wskazań kreatora, który krok po kroku prowadzi nas przez cały proces.